Gel

Biz, siyasetten ağzı yanmış anne ve babaların çocukları, biz, 1990’ları yaşamış biz… Biz siyaseti kirli addettik ve kir bize bulaşmasın diye siyaseti kirlilere terkettik. Yanlış yaptık. Hala ”bu blog falanca bloğu, siyasete yer yok” diye yazanları görüyorum. Sevgili insan, iki kişinin bir araya geldiği her yerde siyaset var. Çünkü siyaset beraber yaşayabilmek için çözüm üretme aracı. Yani kaçış yok. 30 Martta oy kullanınca işin bitecek sanma. Artık siyasete gir ve temizle bu alanı.

Siyaset konuş, özellikle de çocuklarının yanında. Ve olur da fikirlerini dillendirirlerse, o fikirlere kıymet ver, dinle ve konuş onlarla.

Siyaset yap. En altta, en dipte. Muhtar ol, ihtiyar heyeti ol, semt meclisi kur, yaşadığın yerin sorunlarına çözüm üretmek için ellerini korkmadan daldır siyasete. Tartışmaktan, çatışmaktan korkma. Önemli olan nasıl tartıştığın ve tartışmaları nasıl bitirdiğindir. Tartışmayı bilmeyen bir neslin erkekleri kadınlarını öldürüp duruyor, unutma.

Siyaset yapana saygı duy. Her hafta toplanıp mahallelerinin sorunlarını tartışan insanlar, güzel insanlardır. En kıymetlilerini, zamanlarını senin ve benim için harcıyorlardır. Siyasete itibarını geri ver ki, itibarsızlar gelip vantuzlarını geçiremesinler ona.

Siyasetten çekinme. Yürüdüğün kaldırım, sevgilinle sorunların, bel boşluğunu dolduran pantolon bulamaman bile siyasi mesele. Nasıl bir toplumda yaşamak istiyorsun, hayal et ve hayallerini gerçekleştirmek için siyaseti kullan. Ortaya çıkacak sonuç, senin hayallerine tıpatıp benzemeyebilir, ama az buçuk benzese de bir başkasının kendi hayallerine seni hapsetmesinden iyidir. Kısacası ”sen de yap, güzel oluyor”!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: