Sıçrama

Çocuk gelişimi derya deniz bir konu. O kadar çok kitap ve teori var ki, bir süre sonra amaaaaan deyip akışına bırakıyorsunuz. Onca okuduğum kitap içinde aklımda dört şey kaldı. Birincisi, gündelik ebeveynlik yapma. Yani bugün işimi kolaylaştıran birşeyi bir yıl sonra da yapabilecek miyim diye düşünmem lazım-mış. Bugün televizyon önünde yemek yedirebilirim ve böylece kriz geçirmekten kurtulabilirim, ama ya yarın? Öte yandan gündüz uykularına ninni ve sırtına pat-patla dalıyor. Ne gam? 20 kilo olsa da devam edebilirim buna.

İkincisi, herşey geçici. İyilik zamanları geçici, kıymetini bilmeli. Mızmırık zamanlar da geçici, onları da çok büyütmemeli. Bir çocuk bir hafta doğru dürüst birşey yemeyebiliyor, sonra hoop geçmiş, iştahı gelmiş. Çok takılmamalı değişime. Değişim sürekli çünkü.

Üçüncüsü, lider ol. Uyumak ister misin? değil, uyku vakti geldi. Yemek yer misin? değil, şu çorba mı bu çorba mı?

Dördüncüsü, büyüme sıçramaları takvimini yanından eksik etme. Bu büyüme sıçraması meselesi her taze annenin ilk karşılaştığı tuhaflıklardan. Tabii ki, bebekler sürekli büyüyorlar, ama bazen hoop diye kocaman bir adım atıyorlar. O kocaman adımda öyle zihinsel dönüşümler yaşıyorlar ki, yerlerinde duramıyorlar.

Bu genel fikri geliştiren ve tam bir takvim oluşturanlar Harika Haftalar (The Wonder Weeks) kitabının yazarları. Kitap oldukça pahalı ancak sitelerinden hazırladıkları takvimi indirebiliyorsunuz. Bu takvime göre bebeğinizin gerçek doğum tarihine (40 haftalık hamile olacağınız tarih) göre 5., 8., 12., 19., 26., 37., 46. ve 55. haftalarında her biri özel bir gelişmeye neden olan sıçramalar var. Siteye üye olursanız her gelişim sıçramasından önce nelerle karşılaşacağınızla ilgili bir mesaj alıyorsunuz. Mesela Monçuk şu anda 44. haftanın içinde. 46. hafta atağı başladı bile. Takvimde koyu renkle gösteriliyor bu dönem. Bu seferki gelişiminin temelinde sıralı olayları anlama var. Yani bu sıçramayı yaptıktan sonra yemek yeme eyleminin bir dizi olayın sıralanmasıyla (yemeğin tabağa konması, kaşığın yemeği taşıması, ağzın açılması gibi) meydana geldiğini bilecek. Komik değil mi? Bugüne kadar sıralı olayların farkında değildi. ne kadar basit ama ne kadar temel birşey.

Her sıçramanın belirtileri hemen hemen aynı: tek başına oynayamama, mızırdanma, anne-babaya aşırı düşkünlük, uykulara direnme, sık uyanma, iştahsızlık. Takvimde ayrıca ”güneşli günler” de var. Genelde ”parçalı bulutlu” sıçrama dönemlerinin hemen arkasından çocuğun rahatça ve uzun uyuduğu, kendi kendine mutlu olduğu günler geliyor. Kitapta ayrıca her sıçrama döneminde çocuklara yardımcı olabilecek oyunlar var. Ama ben kitabı almadım, takvim bana yetiyor. Durup dururken ortaya çıkan rahatsızlığın bir sebebi olması bile yeterli.

Aslında kitabın yazarları ilk 61 haftayı araştırdıklarını, oysa sıçramalatın 1 yaştan sonra da devam ettiğini söylüyorlar. Acaba bizde de var mıdır bu sıçramalar? Yoksa biz çok uzun zamandır yerimizde mi sayıyoruz?

Reklamlar
Etiketler

2 thoughts on “Sıçrama

  1. benden bizden dedi ki:

    Ben bu tür işleri Bambino birkaç haftalıkken bıraktım. Tek bildiğim doğal olmak gerektiği. Kitaplardan okuyunca doğallıktan uzaklaşıp kendimi bir kalıba koymaya çalıştığımı gördüm. Ayrıca ben kendimi bildiğim zamanlarda bile ara sıra “kemiklerim ağrıyor anne” dediğimi hatırlıyorum. Yani bu sıçramalar eşek kadar olunca da devam ediyor :) Bambino bu ara 18 aylık olma sıçraması yaşıyor mesela. Kendinin bir birey olduğunun feci farkında artık. Monuçukun 1. yaşına da ne kadar az kalmış! Su gibi…

  2. tomurcuk dedi ki:

    Tabii her bilgiyi içgüdü denen süzgeçten geçirmek en iyisi. Şu laf da doğru: her çocuk kendi kitabını yazar. Ama işte bu takvim olmasaydı şu anda Monçuk’un farklı davranmasına bir anlam veremeyecek, birşeyi yanlış mı yapıyoruz diyecektim. Her çocuk da bu takvime uymayabilir. Bizimki uyuyor ve de belirsizliğin biraz silinmesi hoşuma gidiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: